Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuzul angajatorului de a intocmi contractul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuzul angajatorului de a intocmi contractul de munca

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in rezolvarea urmatoarei probleme:
- In luna februarie m-am angajat la o firma de constructii. La interviu am negociat un salariu care trebuia impartit in mod egal pe 2 contracte ( firma este un grup format din mai multe societati eu urmand sa lucrez la 2 dintre ele). M-am prezentat la lucru si doamna de la resurse umane m-a pus sa semnez cele doua contracte asa cum am discutat. Mentionez ca cele 2 contracte nu erau semnate de angajator. Tot in prima zi s-a intocmit o decizie de numire pe post pentru cele doua firme. Decizie este datata, semnata si stampilata de catre angajator. La inceputul lunii martie am cerut exemplarele mele de contratct vizate de ITM. Raspunsul celor de la firma a fost ca aceste contracte nu au fost corect intocmite si ca le-au pierdut si trebuie refacute. Am semnat din nou cele doua contracte refacute. Menitonez ca ele nu mai puteau fi depuse cu luna februarie, iar pe contracte a fost trecut 1 martie. Am primit de la resurse umane un singur contract vizat si m-au dus cu vorba in ceea ce priveste cel de-al doilea. Ulterior mi s-a spus ca cel de-al doilea contract nu se va mai face, eu insa muncind in continuare pentru cele doua firme.
Problema mea este urmatoarea: din luna feb. nu am primit nici un salariu, pentru nici una din firme. Ma tot amana cu motive de genul: " nu avem bani......saptamana viitoare...." si tot asa. Le-am trimis mesaje ca nu am primit salariul si am si raspunsurile lor scrise. ( nu stiu daca in instanta mesajele de e-mail sunt considerate probe.)
Stiu ca in instanta pot obine salariul de pe contractul inregistrat la ITM, dar ce fac cu cealalta jumatate?
Cum pot obine salariul de la aceasta firma si cum pot demonstra ca am negociat un salariu initial si ei mi-au facut contract doar pe jumatate din suma? Mentionez ca in decizia de numire nu este precizat salariul.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Un singur exemplar este la salariat ,contractele se incheie in trei exemplare ( unul la ITM, unul la salariat si al treilea la firma). Vedeti la ITM , daca este dus un exemplar si daca nu cumva v-a intocmit un act aditional de micsorare a salariului si a timpului de lucru. Ar trebui sa vi se dea carnetul de munca sa vedeti acolo ce aveti trecut .
În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă.
Având în vedere caracterul consensual al contractului de muncă, nu numai dovada încheierii, ci şi dovada executării de către salariat a obligaţiilor ce-i revin se poate face prin orice mijloc de proba.

Puteti depune o sesizare catre ITM prin care le solicitati sa va elibereze o copie de pe c.i.m. sau puteti deschide o actiune in justitie.
Multumesc pentru raspuns.

Contractele nu erau semnate de angajator. Am semnat eu urmand apoi sa semneze angajatorul si sa fie duse pentru inregistrare la ITM. Din aceasta cauza eu nu am avut exemplarul meu. Asa au reusit sa ma pacaleasca.
Mentionez ca sunt contracte part-time si nu sunt trecute in cartea de munca.

Problema mea este cum demonstrez ca trebuiau sa-mi mai faca si celalat contract iar acum refuza.Nu-mi pot recupera banii nici in instanta daca nu demonstrez asta. Ce pot face?

Multumesc
Puteti face dovada prin orice mijloc de proba, si anume : martori, prezumtii, inscrisuri
freeelis a scris:

În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă.
Având în vedere caracterul consensual al contractului de muncă, nu numai dovada încheierii, ci şi dovada executării de către salariat a obligaţiilor ce-i revin se poate face prin orice mijloc de proba.

Puteti depune o sesizare catre ITM prin care le solicitati sa va elibereze o copie de pe c.i.m. sau puteti deschide o actiune in justitie.

Sa inteleg ca decizia de numire care este datata si semnata pe cele doua firme este suficienta in justitie?
Insa cum demonstrez suma negociata cu ei? Ei pot spune ca au negociat o alta suma. Este cuvantul meu impotriva cuvantului lor. Ce pot face?