Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cum pot vinde produsele cu si din lavanda
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cum pot vinde produsele cu si din lavanda

Am o mica cultura de lavanda,am scos certificat de producator agricol de la primarie-voi incerca sa scot si atestatul de producator.Ce acte/autorizari imi trebuie sa pot vinde legal: saculetii cu lavanda cusuti de mine, decoratiunile din lavanda facute personal, buchetele de lavanda, sapun de casa cu lavanda? Trebuie sa sa am firma sau PFA, trebuie sa dau chitanta/bon? Pot vinde aceste produse pe net -gen magazin online -ce demersuri trebuie sa fac sa fiu in legalitate cu un magazin online de lavanda-imi ajunge certificatul de producator?
Pentru pfa va trebuie un act de studii/calificare pentru codul caen 0128 respectiv (asta e pentru partea de cultivare si valorificare in stare naturala).
La un srl nu va trebuie asa ceva.
Cititi si ordinul privind prelucrarea, procesarea şi comercializarea plantelor medicinale şi
aromatice utilizate ca atare, parţial procesate sau procesate sub formă de
suplimente alimentare predozate.
Pentru a produce si comercializa sapun handmade, produsele trebuie notificate la Ministerul Sanatatii. Acest demers se face conform Ordinului nr. 291 din 12 februarie 2007 privind aprobarea Procedurii de notificare a produselor cosmetice de uz uman care sunt puse pe piata.
george-neagu, moderator