Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registru de evidenta a banilor salariatilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registru de evidenta a banilor salariatilor

Toate societatile sunt obligate sa detina si sa completeze acest Registru de evidenta a banilor salariatiilor, sau daca nu avem casa de marcat nu este necesar, chiar daca incasam cu chitanta, foarte rar , adevarat.
daca aveti o gestiune cu amanunt, va trebuie casa de marcat, daca aveti casa de marcat va trebuie registrul banilor personali.
"Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea
cârdurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale." OUG28/1999
(2)