Forum Discuţii juridice Executare silită Am luat amenda RAT si mi-a venit scrisoare de la ANAF ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am luat amenda RAT si mi-a venit scrisoare de la ANAF (minor)

Buna ziua,am luat acum cateva zile o amenda la rat pe baza ca nu aveam bilet(nici casa nu gaseam si nici soferu nu avea,ma rog)si am zis ca e ok ca imi vine scrisoare si o arunc cum am facut cu celelalte.Am ajuns de la scoala si am gasit o scrisoare de la anaf cu doua foi una pe care scria "somatie" alta "titlu executoriu".Scrie ca daca in termen de 15 zile nu se achita se recurge la executare silita.Este vreo posibilitate inafara de plata gen sa nu platesc sau ceva de genu?Am 17 ani si nu prea stiu ce sa fac....
Asumarea raspunderii sa o arunc cum am facut cu celelalte.,nu este o solutie care sa va exonereze de raspundere
Neplata debitelor in urmarire acumulate si inregistrate la autoritatea fiscala,poate determina autoritatea sa dispuna procedura de executare silita asupra bunurilor in evidenta dvs
Avand in vedere varsta,exista posibilitatea sa nu detineti bunuri in evidenta fiscala,situatie in care autoritatea fiscala poate solicita instantei de judecata transformarea amenzilor in zile munca in folosul comunitatii
Dvs decideti cum intelegeti sa solutionati problema
Am intels de la un prieten cum ca nu ar avea voie sa ma execute silit pentru ca sunt minor,din cate stiu cand o sa vreau sa-mi iau ceva la 18 ani sa zic,o masina trebuie sa platesc.Mi-a mai zis ca daca vor sa ma execute silit pot sa ii dau in judecata.