avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Am luat amenda RAT si mi-a venit scrisoare de la ANAF ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am luat amenda RAT si mi-a venit scrisoare de la ANAF (minor)

Buna ziua,am luat acum cateva zile o amenda la rat pe baza ca nu aveam bilet(nici casa nu gaseam si nici soferu nu avea,ma rog)si am zis ca e ok ca imi vine scrisoare si o arunc cum am facut cu celelalte.Am ajuns de la scoala si am gasit o scrisoare de la anaf cu doua foi una pe care scria "somatie" alta "titlu executoriu".Scrie ca daca in termen de 15 zile nu se achita se recurge la executare silita.Este vreo posibilitate inafara de plata gen sa nu platesc sau ceva de genu?Am 17 ani si nu prea stiu ce sa fac....
Cel mai recent răspuns: BogdanXKR , utilizator 15:38, 5 Mai 2015
Asumarea raspunderii sa o arunc cum am facut cu celelalte.,nu este o solutie care sa va exonereze de raspundere
Neplata debitelor in urmarire acumulate si inregistrate la autoritatea fiscala,poate determina autoritatea sa dispuna procedura de executare silita asupra bunurilor in evidenta dvs
Avand in vedere varsta,exista posibilitatea sa nu detineti bunuri in evidenta fiscala,situatie in care autoritatea fiscala poate solicita instantei de judecata transformarea amenzilor in zile munca in folosul comunitatii
Dvs decideti cum intelegeti sa solutionati problema
Am intels de la un prieten cum ca nu ar avea voie sa ma execute silit pentru ca sunt minor,din cate stiu cand o sa vreau sa-mi iau ceva la 18 ani sa zic,o masina trebuie sa platesc.Mi-a mai zis ca daca vor sa ma execute silit pot sa ii dau in judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenzi padureanram padureanram buna ziua am acumulat amenzi de 5800 lei si nu am servici asi vrea sa stiu ce pot pati amenzi penale nu am,va multumesc (vezi toată discuția)
Notificare de la o frma de recuperatori robert111 robert111 buna ziua.as dori sa va cer niste informatii legate de un credit neplatit.din 2007 am un card de credit pe care nu l-am achitat de un an.momentan lucrez in ... (vezi toată discuția)
Un bun mobil utilizat de debitor poate fi executat? Lavinia Mustata Lavinia Mustata Buna ziua. As dori sa stiu daca autoturismul cu care circula un debitor care nu are nici carte de identitate si niciun bun mobil sau imobil pe numele sau poate ... (vezi toată discuția)