avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuala 630
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuala 630

Am primit aceasta decizie si am constatat ca am de platit cei 39 de lei pe luna pe anul 2012 ,an in care nu am lucrat si nu am avut nici un venit,de unde sa dau bani pt sanatate ?Mentionez ca nu am nici dividente sau alte resurse ,doar sotia lucreaza.Ma obliga aceasta lege 95/2006 sa dau bani daca nu am muncit ,nici acum nu am gasit de lucru si am 47 ani si greu ma angajeaza cineva.multumesc
Cel mai recent răspuns: vitasea77md , utilizator 16:15, 12 Octombrie 2017
Conform legii decizia pe 2012 pentru cass este trimisa doar persoanelor care au inregistrat venituri ( poate 1 leu).
In decizia de impunere trebuie sa fie evidentiata si natura venitului.
Daca nu solicitati o adeverinta de venituri pt 2012 de la ANAF teritorial.
Sunt PFA in comert sistem real. Numai acum am primit decizia 630 pe anul 2012. Datoria nu se prescrie, daca nu o platesc pana 1 ian. 2018 ? Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere formular 630 odishor odishor Locuiesc in Germania.Lucrez in Germania din anul 2000, Sunt si cetatean german si roman.Am primit de la ANAF o declaratie de impunere formularul 630 cu o suma ... (vezi toată discuția)
Contributii sanatate pfa 2013 igogu igogu ANAF mi-a emis o decizie de impunere in noiembrie 2018 cu contributiile la sanatate pentru anul 2013 pentru un PFA in sistem real. In Ian 2014 am depus ultima ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere anuala anaf vasi_patrusel vasi_patrusel De cateva zile, mama mea a primit prin posta, de la ANAF \\"Decizia de impunere anuala pentru plata CASS\\", conform careia trebuie sa plateasca 468 ... (vezi toată discuția)