Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - drepturi mostenire frate decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - drepturi mostenire frate decedat

Recent a decedat unul dintre fratii mei de sange, care nu a avut sotie, copii sau familie. Am vreun drept sa-l mostenesc, alaturi de ceilalti frati de sange, pe fratele decedat, daca am fost adoptat cu vreo 30 de ani in urma, de o familie care nu avea nici un grad de rudenie cu parintii mei naturali? Mentionez ca parintii mei adoptivi au decedat cu vreo 10 ani in urma si am primit mostenire dupa ei. Va multumesc pentru raspuns!
daca v-ati mostenit parintii, va mosteniti si fratele. Probabil ca ati fost adoptat cu efecte restranse.