Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Floreta si Ghioaga
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Floreta si Ghioaga

Nu ştiu ce s-a petrecut pe aici. Am fost în Bucureşti două zile, am cărat laptopul după mine sperînd să rămîn în contact cu o comunitate pe care am ajuns să o pretuiesc dar nu pot fi mereu pe internet. Mai e şi păcătoasa de slujbă care, oricît ar fi ea de anostă uneori, are marele avantaj că mă ţine legat de ceea ce mă pasionează mai mult decît epigrama: dreptul.

Înţeleg din luările de poziţie că a existat un exces de limbaj. Nu vreau sa mă pronunţ, nu vreau să judec fără a şti despre ce este vorba. Pot doar să repet ceea ce am spus atunci cînd cei care veghează asupra acestui minunat spaţiu virtual au dat curs cererii mele de a înfiinţa secţiunea de epigrame:

Doamnelor şi domnilor, epigrama este spirit, nu înjurătură. Bisturiu, nu bardă.

F L O R E T Ã, nu G H I O A G Ã.

Dacă au fost depăşite limitele permise unui atac umoristic, sunt primul care regretă şi primul care speră că se va putea trece fara resentimente şi peste banare, şi peste orgolii şi că va ieşi cîştigător spiritul înalt care trebuie să anime epigrama. Iar cine nu se va simţi confortabil în aerul rarefiat al înălţimii la care umblă de obicei acest spirit va trebui să se ţină deoparte.

Cu toată dragostea pentru toţi cei de aici,

Liviu S.Bordaş

Am chiar doi ochi albastri !
Si desi mi-a taiat mama cordonul ombilical cu secera,
cind m-am nascut in RSR,
nu am virsta necesara sa fi fost securist.

Oricum, nu fiti tristi, eu sunt acid ... dar acid ca vitamina C.
Adica fac bine, nu rau.

Nu tot ce spun e cu rautate. Nu luati totul in serios, cum zicea Pastorel:

foaie verde apă chioară
nu se mâncă tot ce zboară
dar mă-ntreb şi eu aşa
tot ce curge să se bea?

Nici vorba de dispret, themis,
ba din contra, apreciere.
Dar,
Imi pare rau de Quintus, pe care l-am stimat
Un mare scriitor si iscusit epigramist
Pina cind CNSAS-u l-a prins ca a turnat.
Din dubla functie oficiala. De literat si securist.

Pacat ... de tusul varsat !

Epigrama cu "acuze" nu-i a mea, nu-mi apartine.
Este a lui Ioan Marinescu.

Talentul meu epigramatic este cum spunea Cincinat.

A-nceput să spuie
Într-o zi Ovid:
- Alberto dacă vine
În oraş la mine,
Deşi sunt statuie,
Eu mă sinucid.

Alberto Kurtyan

Albert Kurtyan, Consilier juridic
Pentru Alin care ne intreba pe noi daca sa stearga niste mesaje sau nu.

Intr-adevar e o dilema mare
(N-ar sti raspunsul sa ti-l dea nici Boc)
Dar noi cei din aceasta adunare
Stim sigur ca ai creierul boboc

Bine ai revenit Vlad, chiar daca revi cu o mica "epi-razbunare" pentru ban

Cã ban-ul te-a revigorat
E lucru foarte evident
Se pare chiar c-ai învãţat
Sã dai cu ghioaga, dar decent.

Osanda la-nvatat , e cert,
Ca ghioaga e-n raspar cu..banu'
Dar s-a zvonit , pe site, recent,
Ca da , mai nou, cu buzduganu.'
ContSters47264, utilizator
pianistul a scris:

Va rog frumos sa va rezolvati disputele in particular.
Am sters o serie de mesaje offtopic, urmatoarele vor fi insotite de un ban permanent.

O zi buna tuturor

O pozitie ferma si, in opinia mea, corecta. Mai ales ca trebuia sa se inteleaga faptul ca doi epigramisti nu se pot certa si nu pot avea alte dispute decat cele epigramistice si acelea in limitele epigramei, asa cum sugereaza titlul topicului: cu bisturiul si floreta, nu cu barda sau cu ghioaga.

Chiar daca nu am citit textele sterse de catre admin, nu pot sa nu am un gust amar si poate chiar sa regret ca am propus infiintarea sectiunii.

Poate ca aceia care nu stiu ce inseamna eleganta duelului epigramistic ar trebui sa stea deoparte.

:bow: