Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta a Curtii de Apel neredactata. Ce pot face?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta a Curtii de Apel neredactata. Ce pot face?

Am un dosar la Curtea de Apel cu hotararea data in luna martie iar eu nu pot scoate sentinta deoarece mi se spune ca inca este la judecator. In cazul acesta cum trebuie sa procedez deoarece eu pentru CEDO am numai 6 luni timp pentru a trimite dosarul si deaja au trecut 2 luni. Efectiv sunt disperat si nu stiu ce este de facut deoarece doamna avocata mi-a spus ca domnii judecatori pot sa dea drumul la sentinta si dupa 4 luni. Ce pot face va rog mult invatatima ca nu mai stiu de mine #-o . Cu stima si respect va multumesc de un ulterior raspuns.
faceti cerere de urgentare a redactarii hotararii si depuneti-o prin registratura sau rugati avocatul sa o redacteze.
Faceti o sesizare si la Consiliul Superior al Magistraturii.
NU INTELEG PREA BINE DE CE SENTINTA DACA SA JUDECAT DUPA VECHIUL COD NU SE STIE CAND POATE FI ELIBERATA.
Va rog stimati avocati sa ma lamuriti. Multumesc

ACESTA ESTE RASPUNSUL AVOCATULUI :
Dupa ce o cauza ramane in pronuntare adica se da o solutie, dosarul se repartizeaza la un judecator pentru redactare. Acest judecator redacteaza hotararea, ce inseamna ca motiveaza solutia care s-a stabilit. Din pacate pentru cazurile care s-au judecat pe vechiul cod de procedura, cum e cazul dumneavoastra, legea nu prevede un termen clar stabilit. Prin urmare si daca formulati o plangere la CSM nu se va redacta hotararea mai repede.
Atenție- de la comunicarea hotărârii, (data va fi pe plicul trimis prin poștă prin care vi s-a comunicat hotărârea ) sau data din registrul de la arhivă din care reiese că vi s-a comunicat hotărârea și totodată vi s-a eliberat și o copie după aceasta.
Redactarea poate să dureze și o lună, și două (depinde de aglomerarea instanțelor)-aceasta va fi redactată numai de către judecătorul care a soluționat procesul și nu de alt judecător. Norma prevăzută în art. 426NCPC are un caracter formal deoarece întârzierea nu afectează valabilitatea hotărârii. Puteți face o cerere de urgentare , dar încă o dată- termenul de 6 luni se consideră de la data comunicării hotărârii și nu numai a dispozitivului de pe Ecris.
Adrian3382 a scris:

NU INTELEG PREA BINE DE CE SENTINTA DACA SA JUDECAT DUPA VECHIUL COD NU SE STIE CAND POATE FI ELIBERATA.
Va rog stimati avocati sa ma lamuriti. Multumesc

ACESTA ESTE RASPUNSUL AVOCATULUI :
Dupa ce o cauza ramane in pronuntare adica se da o solutie, dosarul se repartizeaza la un judecator pentru redactare. Acest judecator redacteaza hotararea, ce inseamna ca motiveaza solutia care s-a stabilit. Din pacate pentru cazurile care s-au judecat pe vechiul cod de procedura, cum e cazul dumneavoastra, legea nu prevede un termen clar stabilit. Prin urmare si daca formulati o plangere la CSM nu se va redacta hotararea mai repede.

Sigur disperarea mea a ajuns la cote maxime numai spun ca anul trecut mi-am pierdut cunostinta alergand de la arhiva la alte birouri unde m-au trimis si am cazut pe scarile tribunalului si m-a luat Smurd de ma dus la tribunal, efectiv mi-au luat o casa intrun mod fraudulos iar acum numai stiu ce sa mai fac. M-am uitat pe site de la ECRIS si acesta e decizia si data de judecator, dar eu sentinta in mana nu o am iar avocata a facut cerere bineinteles dupa ce mi-ati dat sfatul aici ca altfel......dar inca asteptam. Va rog respectuos daca puteti sa mai imi dati vreun sfat va multumesc din suflet.

Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: RESPINGE EXCEPŢIA DE NULITATE A RECURSULUI, CA NEFONDATĂ. RESPINGE RECURSUL CA NEFONDAT. OBLIGĂ RECURENTA LA PLATA SUMEI DE 500 LEI, CHELTUIELI DE JUDECATĂ, CĂTRE INTIMATĂ. IREVOCABILĂ. TCM/GIA
Document: Hotarâre 368/2015 20.03.2015#-o