Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul de redactare + comunicare hotarare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul de redactare + comunicare hotarare penala ?

La data 09.06.2015, a aparut solutia scurta
in dosarul penal, pe ECRIS.

Este sfarsitul lunii octombrie si
desi au trecut peste 4 luni de zile
de la pronuntare = dela afisarea solutiei scurte pe ECRIS,
totusi, hotararea penala nu a fost comunicata institutiei
in care lucrez.

Va rog sa imi spuneti:
- cat timp dureaza redactarea unei hotarari penale ?
- in cat timp ni se va comunica hotararea penala
la institutie ?
Hotararea se redacteaza potrivit disp.art.406 din n.c.de proc.pen. in cel mult 30 de zile de la pronuntare si apoi se comunica.
Ati verificat la arhiva instantei daca hotararea a fost redactata?
Intreb pentru ca este posibil sa fie redactata si sa fie insa o problema cu comunicarea la dvs.
Da. Am sunat si am intrebat la Arhiva penala.
S-au trimis si 2 Cereri.
Mi s-a spus ca nu este inca redactata......
ca dosarul este inca la judecator ...si ca
atunci cand va fi redactata
va fi trimisa pe adresa institutiei.

Ce se mai poate face ?

Daca ati trimis si cereri de urgentare, nu aveti ce sa mai faceti, trebuie sa asteptati.
Totusi, de ce dureaza asa mult redactarea si comunicare unei hotarari ?
S-a depasit cu mult termenul legal de cel mult 30 de zile de la pronuntare !
Nu vede nimeni ca se incalca termenul legal ?
Din sistemul ECRIS sau din evidentele instantei de judecata /Judecatorie
nu rezulta de nicaieri ca s-a depasit acest termen !
.... de altfel, pe ECRIS, la dosar, de arata la
Document: numarul si data Hotarârii.....
dar nu rezulta de nicaieri = nu sepoate proba ca
hotararea nu este redactata nici acum !

asa ca, se asteapta hotararea si 1 an de zile sau chiar mai mult,
pana cand se trezeste judecatorul ?