Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... In ce conditii se prescrie obligatia de plata a unei ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

In ce conditii se prescrie obligatia de plata a unei sume castigata in instanta?

Daca o persoana fizica este obligata de instanta la plata unor sume unei alte persoane fizice, exista termen de prescriere? Chiar daca exista actiune de executare judecatoreasca?

Si cum este in cazul unei amenzi? Se prescrie sau nu?

PS: Va rog sa-mi raspundeti numai daca stiti despre ce e vorba.
Daca s-a inceput executarea, in principiu datoria nu se prescrie. Pe codul vechi (executarile silite incepute inainte de octombrie 2014), era posibil ca executarea sa se perime. Adica creditorul sa nu depuna diligente in recuperare si astfel sa nu se mai continue cu executarea.
Daca nu a fost pusa in executare, dreptul de a cere executarea se prescrie in 3 ani.
In fiscal termenul de prescriptie este de 5 ani.
Multumesc ptr raspuns.