avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita- termen de prescriptie credit ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita- termen de prescriptie credit garantat cu ipoteca

as vrea sa stiu daca prescrierea in termen de 3ani este valabila in cazul in care sa garantat cu ipoteca imobiliara
Cel mai recent răspuns: mmmm75 , utilizator 15:59, 2 Iulie 2013
Termenul de prescriptie este de 10 ani in materia drepturilor reale imobiliare.
se aplica si intre parti fizice prescriptia de 10 ani? va multumesc
Nu are nicio relevanta daca sunt persoane juridice sau fizice, regulile de drept civil sunt aceleasi.
instanta a solutionat ca perimata executarea silita .Dreptul creditorului de a executa silit era in 2008.Asta inseamna dupa cum scrieti ca la ora actuala nu este prescrisa!
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2013
mmmm75, utilizator
perimarea este cu totul altceva decat prescriptia, termenul de perimarea este de 6 luni .

Alte discuții în legătură

Prescriere executare silita Catherina Catherina Buna ziua , am castigat in instanta un proces cu banca .Adica mai exact un contract de credit cu ipoteca s-a constatat ca s-a prescris si in acelasi timp ... (vezi toată discuția)
Contestatia la executare intrerupe termenul de prescriptie? Sever Simion Sever Simion Buna ziua, Daca s-a initiat, prin somatie si proces verbal de cheltuieli ale executorului, o executare silita imobiliara pe care am contestat-o in termen ... (vezi toată discuția)
Prescriere executare silita credit ipotecar dacianloi dacianloi Buna ziua, In anul 2005 am contractat un credit ipotecar. Intrind in incapacitate de plata am fost nevoit sa intrerup plata ratelor. Ultima plata a fost ... (vezi toată discuția)