Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita- termen de prescriptie credit ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita- termen de prescriptie credit garantat cu ipoteca

as vrea sa stiu daca prescrierea in termen de 3ani este valabila in cazul in care sa garantat cu ipoteca imobiliara
Termenul de prescriptie este de 10 ani in materia drepturilor reale imobiliare.
se aplica si intre parti fizice prescriptia de 10 ani? va multumesc
Nu are nicio relevanta daca sunt persoane juridice sau fizice, regulile de drept civil sunt aceleasi.
instanta a solutionat ca perimata executarea silita .Dreptul creditorului de a executa silit era in 2008.Asta inseamna dupa cum scrieti ca la ora actuala nu este prescrisa!
mmmm75, utilizator
perimarea este cu totul altceva decat prescriptia, termenul de perimarea este de 6 luni .