Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatia la executare intrerupe termenul de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatia la executare intrerupe termenul de prescriptie?

Buna ziua,

Daca s-a initiat, prin somatie si proces verbal de cheltuieli ale executorului, o executare silita imobiliara pe care am contestat-o in termen legal, spuneti-mi va rog, daca contestatia mea la executare intrerupe termenul de prescriptie a dreptului de a cere incuviintarea executarii silite intr-o eventuala alta executare pe acelasi imobil.

Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc. Daca contestatia la executare se admite pentru ca creditorul a renuntat la executare, atunci este sau nu intrerupt termenul de prescriptie?
Stiu ca aceste spete sunt rare dar legea trebuie sa prevada si asta.
Nu vorbesc de termen, nu ma intereseaza acum termenul ci doar daca contestatia la executare intrerupe sau nu prescriptia.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc domule avocat.
Ma duc cu incredere ca e prescris dreptul de a cere executarea silita imobiliara. Au emis somatie in anul 2012, luna iunie ! E prescris, da?

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~