Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registru bani
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registru bani

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti cum procedez cu banii cheltuiti in timpul programului.(ex.am 50 ron si cheltui 10ron).Ce trec in registru?.Multumesc.
Treceti suma de bani cu care intrati in unitate. Nu conteaza cat sau daca ati cheltuit, important este sa nu aveti mai multi decat ati declarat la inceperea serviciului.
Probabil nu strica daca pastrati si bonul fiscal care atesta achizitia unor produse (mancare, consumabile)....
Cred ca ar fi culmea absurdului sa ceara vreun inspector justificare si pentru banii personali in minus (nu ca n-ar fi posibil). Daca vine copilul / sotul / mama etc. si ii cere bani vanzatorului ar trebui sa ii fie teama sa ii dea ca n-are bon pentru suma in minus?
Justificare trebuie sa existe doar pentru sumele extrase din unitatea de vanzare, nu si din banii personali.
Ares-3, moderator