Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Bună seara ! Apreciez mult discuțiile din forum,și de aceia apelez la Dvs cu o lămurire .Am 58 ani ,am lucrat 29 ani la o societate din Brașov .am stagiul militar de 1 an și șase luni făcut ,și 8 ani lucrați cu contract indeterminat în Italia .Vă întreb ,cînd aș putea ieși la pensie avînd în vedere că vîrstele de pensionare din Romania și Italia diferă ? Cîți ani ar trebui să mai lucrez ,și unde ar fi recomandat să depun dosarul de pensionare ,în țară sau în Italia ? pentru o eventuală pensie anticipată se ia în considerare și anii lucrați afară ? Vă mulțumesc anticipat !O seară bună !
1. Veti beneficia de pensie si din Italia si din Romania in conditiile prevazute de legea specifica din fiecare tara.

2. Si in Romania si in Italia se vor lua in calculul stagiului de cotizare si perioadele lucrate in cealalta tara.

3. - In Romania veti beneficia de pensie pentru limita de varsta cand veti implini 65 de ani.
- Deoarece aveti indeplinit stagiul complet de cotizare cerut de lege (care este de 35 de ani) puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani.

4. In cazul solicitarii pensiei din Italia va interesati la Casa de Pensii care sunt conditiile legale de acolo.