Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatoria internationala... valabila?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatoria internationala... valabila?

O casatorie intre un cetatean roman si unul canadian inregistrata in finlanda, in urma cu 2 ani este valabila? Mentionez ca ea nu a fost inregistrata in niciuna dintre aceste tari (doar la consulate in finlanda). Aceste doua persoane nu au avut practic niciodata o relatie reala, domiciliu comun, etc.
Se pot recasatori fara vreun divort in prealabil si fara a exista probleme?
in finlanda a avut loc casatoria?....aveati drept de sedere acolo?....sunte elemente foarte importante pentru a va putea raspunde.
În principiu, până la alte detalii, căsătoria despre care vorbiţi este valabilă.
Nu este relevant nici faptul că e încheiată în Finlanda (putea fi orice altă ţară), nici faptul că soţii aveau sau nu drept de şedere acolo. De asemenea, nu este relevantă pentru încheierea valabilă a actului căsătoriei nici împrejurarea că soţii nu au coabitat - căsătoria rămâne valabil încheiată şi e nevoie să fie desfăcută înaintea unei alte eventuale căsătorii. Încheierea unei noi căsătorii de o persoană deja căsătorită este infracţiunea de bigamie (articolul 303 din Codul penal).

Legea care reglementează astfel de situaţii este Legea 105/1992 cu privire la reglementarea raporturilor de drept internaţional privat, din care citez:
Articolul 18
Conditiile de fond cerute pentru incheierea casatoriei sint determinate de legea nationala a fiecaruia dintre viitorii soti.
Daca una dintre legile straine astfel determinata prevede un impediment la casatorie care, potrivit dreptului roman, este incompatibil cu libertatea de a incheia o casatorie, acel impediment va fi inlaturat ca inaplicabil in cazul in care unul dintre viitorii soti este cetatean roman si casatoria se incheie pe teritoriul Romaniei.

Articolul 19
Forma incheierii casatoriei este supusa legii statului pe teritoriul caruia se celebreaza.
Casatoria unui cetatean roman aflat in strainatate poate fi incheiata in fata autoritatii locale de stat competente ori in fata agentului diplomatic sau functionarului consular fie al Romaniei, fie al statului celuilalt viitor sot.
Casatoria care se incheie in fata agentului diplomatic sau functionarului consular al Romaniei este supusa conditiilor de forma a legii romane.

Articolul 20
Relatiile personale si patrimoniale dintre soti sint supuse legii nationale comune, iar in cazul in care au cetatenii deosebite, sint supuse legii domiciliului lor comun.
Legea nationala comuna sau legea domiciliului comun al sotilor continua sa reglementeze efectele casatoriei in cazul in care unul dintre ei isi schimba, dupa caz, cetatenia sau domiciliul.
In lipsa de cetatenie comuna sau de domiciliu comun, relatiile personale sau patrimoniale dintre soti sint supuse legii statului pe teritoriul caruia au ori au avut resedinta comuna sau cu care intretin in comun cele mai strinse legaturi.

Articolul 21
Conditiile de fond cerute in incheierea conventiei matrimoniale sint cele stabilite de legea nationala a fiecaruia dintre viitorii soti.
Regimul si efectele conventiei matrimoniale sint cirmuite de legea aleasa prin acord de catre viitorii soti, iar in lipsa, de legea prevazuta de art. 20.
Aceeasi lege stabileste daca este posibila modificarea sau inlocuirea conventiei matrimoniale in timpul casatoriei. Modificarea sau noua conventie matrimoniala nu poate aduce prejudicii tertilor.

Referinţe:
Legea 105/1992 - [ link extern ]
Codul penal - [ link extern ]
klewos, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspunsuri.
Daniela Vorovenci da, in Finlanda a fost casatoria.
Nu erau drepturi de sedere, era doar vacanta.

Deci sa inteleg, casatoria cam este valabila......
Cum se procedeaza pentru un divort, in conditiile in care nici cetateanul Canadian nu vrea sa o inregistreze acolo?
Care ar fi procedurile?
Legea citată are soluţie şi pentru problema divorţului. Dacă vă răpeaţi câteva minute să daţi click pe link şi să citiţi pasajele relevante din lege, nu doar răspunsuri date de-a gata, probabil nu aţi mai fi întrebat...

Articolul 22
Divortul este cirmuit de legea aplicabila potrivit art. 20.
Daca legea straina, astfel determinata, nu permite divortul ori il admite in conditii deosebit de restrictive, se aplica legea romana, in cazul in care unul dintre soti este, la data cererii de divort, cetatean roman.

Articolul 20
Relatiile personale si patrimoniale dintre soti sint supuse legii nationale comune, iar in cazul in care au cetatenii deosebite, sint supuse legii domiciliului lor comun.
Legea nationala comuna sau legea domiciliului comun al sotilor continua sa reglementeze efectele casatoriei in cazul in care unul dintre ei isi schimba, dupa caz, cetatenia sau domiciliul.
In lipsa de cetatenie comuna sau de domiciliu comun, relatiile personale sau patrimoniale dintre soti sint supuse legii statului pe teritoriul caruia au ori au avut resedinta comuna sau cu care intretin in comun cele mai strinse legaturi.
klewos, utilizator