Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă jurisprudenta divort
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

jurisprudenta divort

ma intereseaza daca exista jurisprudenta cu privire la posibilitatea desfacerii intr-o instanta romaneasca a unei casatorii incheiate in strainatate intre un cetatea roman si unul strain
ART. 22 din Legea 105/1992
Divortul este cirmuit de legea aplicabila potrivit art. 20.
Daca legea straina, astfel determinata, nu permite divortul ori il admite in conditii deosebit de restrictive, se aplica legea romana, in cazul in care unul dintre soti este, la data cererii de divort, cetatean roman.
In primul rand certificatul de casatorie trebuie sa fie transcris in Romania, iar cel putin unul dintre soti sa fie cetatean roman.
art 20 (22)Drept international privat