avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Firma fantoma pe numele meu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Firma fantoma pe numele meu

In anul 2006 sora mea a facut firma pe numele meu pe care a dus-o in faliment si insolventa in 2009. Nu am stiut nimic ce se intampla in firma si nu am beneficiat de nici un bun sau ban din aceasta. Acum am primit acasa o somatie de plata de la anaf de pest 50 000 euro cu titlu executoriu in urma unui proces de atragerea raspunderii solitare. Cum pot demonstra ca sora mea a gestionat si manageriat acea firma? Este suficient sa am martori? Acte nu am pt ca toate sunt la ea....
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:58, 7 Mai 2015
Buna ziuam
Actele sunt singurele care va mai pot salva.
Acte veti gasi si la Registrul Comertului.
Va sfatuiesc sa va adesati unui avocat care sa va ajute situatia fiind destul de incurcata.
Desi precizati ca
sora mea a facut firma pe numele meu pe care a dus-o in faliment si insolventa in 2009
nu faceti precizari daca dvs figurati in actele constitutive ale firmei,daca ati prestat activitati in firma,daca ati semnat documente in firma
De vreme ce afirmati
Acum am primit acasa o somatie de plata de la anaf de pest 50 000 euro cu titlu executoriu in urma unui proces de atragerea raspunderii solitare
,rezulta ca autoritatile cu ocazia verificarilor,au constatat implicarea dvs in activitatea firmei
Sunt aspecte distincte faptul ca sora dvs a gestionat si manageriat acea firma si acela ca dvs Nu am stiut nimic ce se intampla in firma
Autoritatea a ajuns la constatarea ca sunteti implicat in activitatea firmei numai in baza documentelor firmei
Dvs aveti dreptul sa va sustineti punctul de vedere ,solicitand probele pe care le apreciati relevante

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa Z.A.G. Z.A.G. Buna ziua . Sora mea este administrator si asociata cu 50% intr-un SRL din 2006 . Sora mea nu s-a implicat si nu a semnat nici un document in firma niciodata ... (vezi toată discuția)
Manager de transport ioan!(** ioan!(** Buna ziua. Am o intrebare. Fostul meu angajator s-a folosit de certificatul meu de manager de transport, dupa demisia mea, si in prezent situatia este la ... (vezi toată discuția)
Dosarul personal tory_bei tory_bei 1.Are dreptul managerul fara consmtamantul meu sa-mi ia dosarul de personal sa plece cu din unitate? 2.Cine are dreptul sa verifice dosarul de ... (vezi toată discuția)