avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Certificat de atestare fiscala
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Certificat de atestare fiscala

Buna ziua,
Anul trecut ca detinator de parti sociale am obtinut de la ANAF sector 3 certifcatul de atestare fiscala pentru persoana jurdica doar prin depunerea cererii si plata a 8 lei la casierie.
Acum am nevoie de certificat de la ANAF sector 5 conform:
[ link extern ]
este nevoie de:
Dosar cu şină;
cerere tip, completată obligatoriu cu nr.de tel. fix real;
copie C.I. / B.I. şi împuternicire pt. delegat;
copie Certificat înregistrare fiscală;
timbre fiscale 2 buc (2 RON/buc);
documente doveditoare a realităţii contabile cum ar fi: balanţa de verificare semnată şi ştampilată.

S-a schimbat procedura sau cerintele de mai sunt sunt valabile doar pentru ANAF Galati?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: tmihai2 , utilizator 17:26, 7 Mai 2015
Prima procedura este cea folosita in mod frecvent in ultimii 2 ani. A doua procedura este cea veche, care s-a folosit pana in anul 2013. Ma refer la ANAF Ilfov.
www.avocatnet.ro/content/art...

Articolul de pe avocatnet expune a doua procedura, de unde si dilema, precizez faptul ca anul trecut certificatul l-am obtinut undeva prin noiembrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat atestare fiscala persoane juridice 2013 claudia_d claudia_d Stie cineva ce taxa trebuie platita pentru eliberarea certificatului de atestare fiscala pt. persoane juridice - la cererea adminstratorului firmei ... (vezi toată discuția)
Cerere scoatere din evidenta imobil ksimona ksimona Buna ziua, Am vandut un apartament si in momentul in care cumparatorul s-a dus sa depuna declaratia de impunere i s-a spus ca trebuie sa depun si eu o ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa yuppi yuppi cu scuzele de rigoare in cazul in care mai exista un topic deschis pe aceasta tema : Doresc sa infiintez pfa - prestari servicii la domiciliul clientului - ... (vezi toată discuția)