Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Certificat de atestare fiscala
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Certificat de atestare fiscala

Buna ziua,
Anul trecut ca detinator de parti sociale am obtinut de la ANAF sector 3 certifcatul de atestare fiscala pentru persoana jurdica doar prin depunerea cererii si plata a 8 lei la casierie.
Acum am nevoie de certificat de la ANAF sector 5 conform:
[ link extern ]
este nevoie de:
Dosar cu şină;
cerere tip, completată obligatoriu cu nr.de tel. fix real;
copie C.I. / B.I. şi împuternicire pt. delegat;
copie Certificat înregistrare fiscală;
timbre fiscale 2 buc (2 RON/buc);
documente doveditoare a realităţii contabile cum ar fi: balanţa de verificare semnată şi ştampilată.

S-a schimbat procedura sau cerintele de mai sunt sunt valabile doar pentru ANAF Galati?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Prima procedura este cea folosita in mod frecvent in ultimii 2 ani. A doua procedura este cea veche, care s-a folosit pana in anul 2013. Ma refer la ANAF Ilfov.
www.avocatnet.ro/content/art...

Articolul de pe avocatnet expune a doua procedura, de unde si dilema, precizez faptul ca anul trecut certificatul l-am obtinut undeva prin noiembrie.