Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate contract de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate contract de munca?

Se poate incheia un contract intre angajator si salariat(sofer) in care sa se precizeze ca acesta(salariatul) se obliga sa plateasca amenzile primite din vina lui(amenda de circulatie)?Este ok din punct de vedere legal?
Daca amenzile sunt din vina soferului , angajatorul poate sa -i impute suma din salariu .
Nu sa i se impute, ci sa fie de acord soferul sa plateasca.
Nicio nu trebuie acordul soferului in acest caz.

art.254 C.mun.
(1) Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.

(2) Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora sau de alte cauze neprevazute si care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul normal al serviciului.
(3) In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.
Din cate stiu eu, amenzile de circulatie sunt amenzi individuale, si nu pe companie. Ca si in Romania, in cazul in care un sofer a comis o abatere de la Codul Rutier si conducea o masina a unei institutii publice sau private, se trimite o notificare scrisa companiei prin care trebuie comunicat numele soferului care a condus masina in intervalul orar in care s-a comis abaterea. In acest fel se procedeaza si in Uniunea Europeana.

Din punctul meu de vedere, nu se poate incheia un acord cu salariatul/ soferul privind retinerea din salariu a unei amenzi de circulatie. Soferul este obligat conform legii sa plateasca amenda si in cazul in care are anumite discrepante legate de amenda, pe cale amiabila se poate adresa angajatorului/utilizatorului sau in caz contrar, instantei.

Amenda nu reprezinta un titlu de executare si nu poate fi retinuta de angajator/utilizator fara o intelegere amiabila a partilor. Intelegerea amiabila poate fi si sub forma unei retineri din salariu sub forma de avans...

Am inteles ca s-a pus in discutie de catre Uniunea Transportatoriilor din diferite tari ale Uniunii Europene ca amenda sa fie considerata titlu de executare tocmai din motivul sutelor de soferi care iau amenda in diferite state europene si nu le mai platesc; situatie care creaza probleme de functionare utilizatorilor din diferite tari membre, deoarece au o legislatie destul de rigida pe partea de transport international.
Alina Tomescu, Consultant resurse umane
AlinaCraciun10 a scris:

.....
Din punctul meu de vedere, nu se poate incheia un acord cu salariatul/ soferul privind retinerea din salariu a unei amenzi de circulatie. Soferul este obligat conform legii sa plateasca amenda si in cazul in care are anumite discrepante legate de amenda, pe cale amiabila se poate adresa angajatorului/utilizatorului sau in caz contrar, instantei.

Amenda nu reprezinta un titlu de executare si nu poate fi retinuta de angajator/utilizator fara o intelegere amiabila a partilor. Intelegerea amiabila poate fi si sub forma unei retineri din salariu sub forma de avans...
.....

Ori se poate incheia ori nu se poate incheia in astfel de acord ?