Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate contract de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate contract de munca?

Se poate incheia un contract intre angajator si salariat(sofer) in care sa se precizeze ca acesta(salariatul) se obliga sa plateasca amenzile primite din vina lui(amenda de circulatie)?Este ok din punct de vedere legal?
1. Nu se poate incheia un acord prin care salariatul se obliga sa plateasca amenzile primite din vina lui.
2. Se poate incheia un acord cu angajatul privind echivalarea sumei cu un avans din salariu, asta in cazul in care angajatorul/utilizatorul plateste amenda.
Alina Tomescu, Consultant resurse umane
De unde ati dedus asta ?

Art. 1169 C.civ. - Libertatea de a contracta
Părţile sunt libere să încheie orice contracte şi să determine conţinutul acestora,
în limitele impuse de lege, de ordinea publică şi de bunele moravuri.