avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate contract de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate contract de munca?

Se poate incheia un contract intre angajator si salariat(sofer) in care sa se precizeze ca acesta(salariatul) se obliga sa plateasca amenzile primite din vina lui(amenda de circulatie)?Este ok din punct de vedere legal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:29, 10 Mai 2015
1. Nu se poate incheia un acord prin care salariatul se obliga sa plateasca amenzile primite din vina lui.
2. Se poate incheia un acord cu angajatul privind echivalarea sumei cu un avans din salariu, asta in cazul in care angajatorul/utilizatorul plateste amenda.
Ultima modificare: Duminică, 10 Mai 2015
Alina Tomescu, Consultant resurse umane
De unde ati dedus asta ?

Art. 1169 C.civ. - Libertatea de a contracta
Părţile sunt libere să încheie orice contracte şi să determine conţinutul acestora,
în limitele impuse de lege, de ordinea publică şi de bunele moravuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantia materiala kintaregala kintaregala unui sofer pe autocamion, se poate încheia contract de garantie materiala? binenteles se va încheia un pv de predare primire a camionului. este cam impropriu ... (vezi toată discuția)
Amenda luata pe societate in italia nalexandruflorentin nalexandruflorentin Buna ziua, Am primit in data de 23.04.2018 o instiintare de plata pentru 3 amenzi de viteza luate cu autocamionul societatii mele. La acea data persoana care ... (vezi toată discuția)
Ce poate face un patron/angajat in caz de furt? valime valime Buna ziua, Am o intrebare pentru Dvs, legata de furtul intre patron si angajat. > Ce poate sa faca angajatul acuzat ca a furat si pus sa plateasca, fara ... (vezi toată discuția)