Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CINE PLATESTE IMPOZITUL CATRE STAT LA VANZARE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CINE PLATESTE IMPOZITUL CATRE STAT LA VANZARE APARTAMENT

Va rog sa mi spuneti,la vanzarea apartamentului,cine plateste impozitul catre stat si taxele notariale, eu vanzatorul?Sau doar cumparatorul plateste tot?.
Multumesc
Impozitul se plateste de vanzator iar onorariul de regula se achita de cumparator depinde cum se inteleg partile dar impozitul e datoria clara a vanzatorului sa-l achite, este o taxa care se refera la banii primiti pe respectivul apartament.
Cris1971, utilizator
Vanzatorul plateste impozitul pe vanzare iar taxele notariale le plateste cumparatorul daca nu se stabileste altfel.

Art. 1666 - NCC
Cheltuielile vânzării
(1) În lipsă de stipulaţie contrară, cheltuielile pentru încheierea contractului de vânzare sunt în sarcina cumpărătorului.
(2) Măsurarea, cântărirea şi cheltuielile de predare a bunului sunt în sarcina vânzătorului, iar cele de preluare şi transport de la locul executării sunt în sarcina cumpărătorului, dacă nu s-a convenit altfel.
(3) În absenţa unei clauze contrare, cheltuielile aferente operaţiunilor de plată a preţului sunt în sarcina cumpărătorului.