avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca tatal vine sa ia copilul la el pentru 2 zile , nu ar trebui sa imi spuna si adresa la care va locui cu copilul? Sunt divortata de putin timp, si acum ar fi primul weekend in care ar lua fetita la el, si l-am rugat sa imi dea adresa unde sta pentru a sti unde duce fetita si refuza sa imi raspunda, imi spune ca este de ajuns sa stiu zona in care locuieste. Mentionez ca nu vreau sa-i obstructionez drepturile lui , dar mie asa mi s-ar parea normal, dar nu stiu daca este si legal.
mie mi se pare normal sa stiu unde este, doamne fereste, se poate intampla orice, sa i fie rau, sa nu i placa la locuinta respectiva, de cateva ori a luat-o si a plecat la tara la parintii lui, nu am avut nici o obiectie pentru ca stiam unde este, dar acum sincer efectiv am intrat in panica si nu stiu nici cum sa procedez pentru ca, nici sa nu i-o dau nu as vrea, pentru ca imi doresc sa aiba o relatie frumoasa cu tatal ei, si deja vad ca fata e un pic distantata fata de el datorita atitudinii lui.
Nu va puteti intelege cu fostul sot si cu privire la acest aspect? Ca pareti doi oameni maturi si interesati de binele copilului.
Doamna, pe termen lung, pentru o colaborare buna cu tatal, trebuie sa renuntati la a incerca sa controlati aspectele legate de vizite.
Copilului poate sa-i fie rau, corect, insa e cu tatal sau, deci va fi bine. Tatal e un om... fara standarde corecte pentru copil, neglijent? Nu cred, caci ati acceptat de buna voie sa ramana copilul la el...
Ati avut incredere sa stabiliti program peste noapte la celalalt parinte, sunteti dispusa sa il puneti in practica, felicitari! Totusi, ceea ce experimentati acum e sigur o teama reala de fundatura in care tatal ar duce copilul sau e doar simptomul cuibului gol?
Unde ar putea, real, sa duca copilul ca acesta sa fie in primejdie?

In primele zile de gradinita multi parinti simt asta, simt dorul in timpul celor 4-8 ore cat lipseste copilul de langa ei. Si in privinta gradinitei, nu e o obligatie, e o alegere (unde sa-l duc, ce educator are etc.). In plus, parintii se pregatesc cu mult timp inainte pentru asta, psihic, involuntar; unii stiu de la nastere ca pruncul va merge la gradinita, altii pricep cand se intorc la munca.
Indiferent unde e copilul si cu cine sta, parintele care l-a ingrijit in primii ani de viata tot va avea un simptom de inutilitate si incearca sa il compenseze fiind ultra protector, verificand si rasverificand tatal, educatorul, bunica etc.
Nu cadeti in capcana, eventual veti avea mai multe raspunsuri in timp. Cu rabdare.
Va fi greu in prima noapte, chemati o prietena... :sorry:
nu stiu, sincer nu mi se pare un control faptul ca as vrea sa stiu unde este copilul, pentru ca nici prin cap nu mi-a trecut sa ma duc sa il controlez .Am spus mai devreme ca am lasat-o impreuna cu el la bunici la tara , deci nu ar fi prima data cand pleaca de acasa impreuna cu el. Relatiile dintre noi nu sunt ok, de asta s-a ajuns si la acest divort , dar totusi am acceptat sa vina sa ia fata sa o duca in parc, sau sa o ia de la scoala daca a solicitat acest lucru, sa o viziteze la domiciliul copilului fara a fi in orele de program de vizita ,nu am tinut cont de acesta, doar spre binele copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lnterpretare decizie divort notar ContSters400040 ContSters400040 buna ziua, ma confrunt si eu cu urmatoarea situatie. Am divortat in luna septembrie2014, avem un copil minor de 6 ani. Am fost la notar pentru a divorta si ... (vezi toată discuția)
Reincredintare minor dupa divort de comun acord maties24 maties24 buna recent am primit sentinta de divort de comun acord care a ramas definitiva in 06.01.2014 prin care minora in varsta de 3 ani si 9 luni mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Marire program vizita minor corne_daria corne_daria buna seara.va rog sa imi acordati ajutorul cu sfaturi daca este posibil.am divortat in urma cu 8luni,iar fetita care atunci avea 9 luni mi-a fost incredintata ... (vezi toată discuția)