Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Studenta - somaj - indemnizatie de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Studenta - somaj - indemnizatie de crestere a copilului?

Buna ziua,

Situatia mea suna cam asa.. la sfarsitul lunii iunie anul acesta voi absolvi programul de master la zi la care am fost inscrisa timp de doi ani.

Ceea ce vreau sa stiu este urmatorul lucru, pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului odata cu nasterea acestuia sau este nevoie si de o perioada de somaj in cele 2 luni dintre perioada absolvirii si data nasterii? Termenul nasterii este undeva pe 4 septembrie anul acesta.
Sorinuca, utilizator
1. Va trebui ca imediat dupa absolvire sa va inregistrati la Agentia de Somaj.

2. Daca veti naste in septembrie cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) sunt octombrie 2014 - septembrie 2015.

3. In aceste 12 luni aveti luni in care ati fost studenta la zi, cele 60 de zile de la absolvire, apoi indemnizatie de somaj (cateva zile), toate acestea fiind eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

Va multumesc pentru raspuns.

Cuantumul sumei va fi cel fix de 600 de lei?
1. In cazul dvs. care nu ati avut venituri in cele 12 luni eligibile indemnizatia pentru CCC va fi de 600 lei lunar.

2. Veti mai beneficia si de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.
Multumesc.