Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Achizitii Extracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Achizitii Extracomunitare

Buna ziua,
O microintreprindere din Romania, neinregistrata in scopuri TVA, doreste sa achizitioneze servicii informatice (realizare pagini web) de la o firma extracomunitara, din India, neinregistrata in scopuri TVA.

Intrebarea este: beneficiarul trebuie sa plateasca TVA pentru aceasta achizitie? Daca da, care este cota de TVA?

Multumesc
iflorin11, utilizator
nu tva, imp pe nerezidenti
Daca nu exista conv de evitare a dublei impuneri 50 % - art 116 CF
daca exista 16 ( si nu face dovada certificatului de rezidenta fiscala)
daca sunt toate, nimic..