avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lipsa aparare in proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lipsa aparare in proces penal

Ce trebuie sa fac pentru urmatorul termen intr-un proces penal daca nu mai am aparator ales?
Am denuntat unilateral contractul cu avocatul si am trimis prin e-mail notificare catre instanta, prin care am anuntat ca nu mai am avocat.
Este vreo procedura speciala sau trebuie sa mai fac ceva?
Trebuie sa completez o cerere sau sa fac notificare oficiala?
Daca nu am angajat inca alt aparator cum anunt instanta? Mi se asigura avocat din oficiu?
Va rog ajutati-ma urgent!!! Va multumesc.
Cristina1974 a scris:

Ce trebuie sa fac pentru urmatorul termen intr-un proces penal daca nu mai am aparator ales?
Am denuntat unilateral contractul cu avocatul si am trimis prin e-mail notificare catre instanta, prin care am anuntat ca nu mai am avocat.
Este vreo procedura speciala sau trebuie sa mai fac ceva?
Trebuie sa completez o cerere sau sa fac notificare oficiala?
Daca nu am angajat inca alt aparator cum anunt instanta? Mi se asigura avocat din oficiu?
Va rog ajutati-ma urgent!!! Va multumesc.


Imi poate raspunde cineva, va rog? Se apropie termenul si nu stiu ce trebuie sa trimit la instanta. Daca trebuie trimis, ce anume, etc.
Va multumesc anticipat pt. ajutor.
Ca sa se amane cel mai sigur ar fi sa aveti angajat avocat care sa amane daca cauza este complexa.
Vedeti insa si ce avocat va angajati intrucat nu mereu se amana de avocat in astfel de cazuri.

O sa primiti avocat din oficiu daca nu veti avea avocat daca sunteti inculpat si legea va recunoaste acest drept.
Ar trebui inainte de toate sa stim ce calitate aveti in acest dosar si despre ce infractiune este vorba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocat din oficiu - avocat ales trailer1234 trailer1234 Buna ziua! Daca instanta mi-a acordat un avocat din oficiu, care m-a aparat timp de trei termene, pot solicita amanarea termenului pentru a-mi angaja un avocat ... (vezi toată discuția)
Proces penal Aungurencii87 Aungurencii87 Buna ziua , luni am ultimul termen in instanța . Astăzi am renunțat la avocata care m-a reprezentat pe parcursul procesului . Ținând cont ca timpul este ... (vezi toată discuția)
Cererea de amanare a unui recurs facut de parchet Anda26 Anda26 Se poate face cerere de amanare a unui recurs facut de Parchet la Curtea de Apel? Dar daca este un recurs facut in regim de urgenta? Avocatul nu este in tara ... (vezi toată discuția)