avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cand inceteaza executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

Cand inceteaza executarea silita

Buna ziua,
As dori sa aflu cateva informatii privitor la o executare silita asupra mea.
Am contractat un credit de 10.000 ron in 2008 pe care nu l-am mai achitat datoriita faptului ca am ramas somer.Prin 2011 am mers la banca si am solicitat sa reiau plata creditului sau sa rezov cumva problema dar mi s-a spus ca nu mai figurez cu nici un credit deorece a fost vandut unei firme de recuperari.In 2014 la 7 ani de cand am platiti ultima rata am fost trimis in judecata si ulterior un executor mi-a pus poprire pe salar.Dupa prima poprire mi-am dat demisia deorece am coniderat ca s-a exagerat cu penalitatile avand in vedere ca acum aveam un debit de 48000 ron.
Am contactat firma care a preluat debitul si propus sa platesc cei 10.000 de ron principalul..in rate, avand in vedere ca ei au preluat datoria cu 1500 ron, dar nu au fost deacord.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1.Cat timp are dreptul sa ma urmareasca acel executor daca eu momentan nu am nici un venit si nici un imobil.Daca plec din tara si revin peste 30 de ani pot fi executat din nou daca in perioada aceasta nu mi s-a executat nimic?
Nu vreau sa ma sustrag de la plata dar suma nu este conforma cu realitatea(este de 5 ori principalulul).
2.Au procedat corect bancile ca au asteptat 7 ani sa se acumuleze penalizari si apoi sa ma execute sau trebuia la 90-180 de zile de la plata ultimei rate sa faca demersurile legale?Daca nu ce ar trebui sa fac in continuare?
Multumesc anticipat pentru raspuns!!

Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:17, 8 Mai 2015
Nu va urmareste executorul judecatoresc
Procedura de executare silita este demarata la cererea creditorului ,care are dreptul sa staruie in cererea de executare silita,sau in cazul in care executorul judecatoresc/
recuperatorul constata si comunica ca debitorul nu este solvabil,creditorul urmeaza sa hotarasca daca staruie in cererea de executare silita sau renunta
Procedura de executare silita se poate intinde pe parcursul mai multor ani daca creditorul intelege periodic sa staruie in cererea de executare silita
Dvs precizati ca suma impusa de plata este majorata fata de suma de baza,dar omiteti penalitatile de intarziere,cheltuielile cu executarea silita
Este hazardat a emite raspuns fata de comportamentul si actiunile creditorilor-necunoscand documentele din dosarul de executare silita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract imprumut camelia_g camelia_g 1. Cam care ar fi costurile [b]totale[/b] pentru executarea unui contract de imprumut in valoare de 10500 RON ? (Am inteles ca executorul poate sa aiba un ... (vezi toată discuția)
Executare silita bunicug bunicug Buna ziua.Am si eu o intrebare.In anul 2006 am luat un credit de nevoi personale suma de 17.000 ron fiind si sotia coplatitor.In anul 2010 am fost dat in somaj ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla daca nu mai platesc un credit de nevoi personale Daniel6791 Daniel6791 Ce mi se poate intampla legal daca nu mai pot achita un.credit de nevoi personale ,mentionez ca este fara giranti,nu am.casa,masina sau alte bunuri,la acel, ... (vezi toată discuția)