Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... legislatie A.F.M.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

legislatie A.F.M.

exista un grup de firme. una din ele efectueaza doar import.
cand marfa ajunge in tara, fara a se umbla la ea, se factureaza catre firma mama, factura dintre ele fiind identica ca si continut cu factura de import.
firma care face importul este comodatara la firma mama, prin actul de comodat specificandu-se ca firma mama preia inclusiv deseurile de ambalaj de la firma comodatara( pur teoretic, caci firma care face import nu poate face contract cu un colector deoarece practic ea nu are ce sa dea colectorului, neumbland deloc la marfa importata, pe care o transfera doar firmei mama).
potrivit legislatiei a.f.m., firma care face import trebuie sa se inregistreze si sa depuna lunar declaratia catre a.f.m. in aceasta declaratie ea declara ca da spre valorificare (prin firma mama) o anumita cantitate de deseuri de ambalaj.
este corect asa?
astept pareri.
multumesc.
cristinatabarca, utilizator
deci care este intrebarea Dvs. ?