Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool 1,09 in etilotest
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool 1,09 in etilotest

Buna ziua, mi-a iesit in etilotest 1,09 m-au luat la spital pentru a mi se recolta probe biologice, a treia zi am fost sa platesc probele ca sa nu astept mult, am pus si un avocat care mi-a zis ca ar fi o mica sansa dupa noul cod rutier 2015 sa raman cu permisul suspendat pe 3 luni si cu o amenda penala daca nu ma insel, mentionez ca nu am mai avut nici macar o amenda de circulatie, puncte etc.
Sunt sanse sa nu mi se anuleze permisul?
Va multumesc mult!
ion_daniel, utilizator
Ma intereseaza mai mult soarta permisului pentru ca sunt la prima abatere, nu am avut nici un punct de penalizare sau amenda de circulatie...
Daca veti fi condamat, se va anula.
Am gasit un articol pe net, ce parere aveti?

Un nou proiect de modificare a Codului Rutier a fost lansat recent în dezbatere publică de Ministerul Aface­rilor Interne. Modificările sunt de natură a stabili anumite aspecte care, până în prezent, rămăseseră la latitudinea polițistului sau a judecătorului.

De asemenea, MAI dorește ca aceia care au permisul anulat să poată beneficia din nou de acesta. Proiectul de modificare a Codului Rutier aduce, astfel, o modificare foarte importantă în privința raportării la noua legislație penală. În situația în care, în urma unei hotărâri judecătorești definitive de condamnare, a fost dispusă anularea permisului de conducere, dar odată cu intrarea în vigoare a Noului Cod Penal (de la 1 februarie 2014) fapta penală în baza căreia s-a dispus anularea nu mai este prevăzută, titularul permisului anulat poate obține o hotărâre de constatare în baza căreia se va putea înscrie la examenul pentru obținerea unui nou permis. Mai mult, dacă măsura anulării nu a fost dispusă concret până la data depunerii cererii, titularul poate obține direct restituirea permisului.

Atenție, constatarea ine­xistenței faptei penale în Noul Cod Penal se face prin acțiune în instanță, cu invocarea art. 4 (legea penala cea mai blândă), iar prezentarea la examen sau depunerea cererii de restituire vor fi posibile numai după ce hotărârea rămâne definitivă.
Nu are nici o legatura cu cazul dvs sau ce ati inteles din ce ati citit?
Dupa solutionarea cazului sa (anulare permis) obtin o hotarare in care sa mi se restituie permisul... nu inteleg termenii...