Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Despre microintreprinderi......
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Despre microintreprinderi......

Cu o microintreprindere se poate desfasura activitati pe teritoriul statelor din UE?
Cum se plateste TVA si cui?...tinand cont ca TVA-ul difera de la un stat la altul, statului unde se desfasoara activitatea sau statului roman?
Dar impozitul pe venit?
da poate dar depinde de statutul micro
E platitoare de tva? Are ROI ?
Presteaza servicii electronice sau vanzari la distanta? Sau doar servicii comerciale?
Unde se plateste TVA si cota depinde de natura tranzactiei
Nu exista un raspuns pt intrebarea de mai sus. Sunt cam 10.... in functie de specific
Saniuta a scris:

Cu o microintreprindere se poate desfasura activitati pe teritoriul statelor din UE?
Cum se plateste TVA si cui?...tinand cont ca TVA-ul difera de la un stat la altul, statului unde se desfasoara activitatea sau statului roman?
Dar impozitul pe venit?
Este vorba de lucrari in constructii....