Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta pentru CAS
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta pentru CAS

Buna ziua ,
Va rog frumos, in anul 1998 ,sotul meu a activat ca ceasornicar autorizat .Pentru perioada respectiva i s-a trimis decizie de impunere pentruCASS SI IMPOZIT PE VENIT -sume platite
Intrebare-unde ma pot adresa pentru a verifica daca si-a platit siCASul deoarece nu avem cu ce dovedi ,la casa de pensii .
1. Daca nu a platit singur contributia la pensie (CAS) nu poate aparea ca platita in nici o evidenta.

2. Lucrand ca ceasornicar autorizat trebuia sa incheie un contract de asigurare cu Casa de Pensii si sa plateasca CAS pentru a avea stagiu de cotizare la pensie.

3. Plata contributiei la sanatate (CASS) si a impozitului pe venit nu il ajuta la pensie.
Pentru perioada respectiva s-a prescris dreptul institutiilor statului de a mai solicita asa ceva.
Va multumesc frumos !
mariana visan, utilizator