avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2015-2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2015-2016

Buna ziua, as dori sa va intreb cum se calculeaza indemnizatia de crestere la copil pentru sotia mea cine ar intra in concediul de maternitate anul asta din luna Septembrie?
Mentionez ca ea lucreaza cu contract de munca de 4 ore si are infiintata si PFA.
Ar dori sa-si ia 2 ani de concediu fiind al doilea copil ce vom avea.
Este adevarat ca Indemnizatia de crestere a copilului pe 2 ani este plafonat la limita de 1200 ron pe luna pe toata durata de 2 ani?
Sau in primul an se calculeaza 85% din venitul de pe contract de munca si 85% din veniturile nete de PFA din 07/2014 - 09/2015 ? si in al doilea an se plafoneaza la 1200 ron / luna?
Pe langa Impozitul pe venit la PFA de 16% pe anul 2014 respectiv 2015 pana la suspendare care va fi in Spetembrie 2015 mai am alte contributii de achitat la Buget?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:04, 30 Aprilie 2016
Da, daca are lucrate si cateva luni in Romania, atunci poate beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Pana la 01.07.2016 , se iau in considerare ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului, inclusiv luna nasterii.
De exemplu, daca data prezumata a nasterii este in iunie 2016, perioada eligbila pentru indemnizatie este iulie 2015 - iunie 2016.

Dupa 01.07.2016, se iau in considerare ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului.

Asadar, in calculul celor 12 luni trebuie sa intre si perioade in care a realizat in ROMANIA venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru copil gina36 gina36 Buna ziua.Doresc sa va intreb daca as beneficia de indemnizatia de crestere a copilului ,daca de 8 ani cotizez la Casa de Pensii (si voi continua cotizarea ) ... (vezi toată discuția)
Cum se calculează indemnizația? Sasha1992 Sasha1992 Buna ziua, am si eu o întrebare eu sunt angajata la firma soțului, întrebarea mea este daca nu am nici un medical si lucrez pana in ziua in care nasc are ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate si indemnizatie crestere copil Bmarinela Bmarinela Buna ziua, Lucrez la o firma din 20 mai a.c., recent am aflat ca sunt insarcinata si ar trebui sa nasc prin aprilie,vreau sa stiu daca beneficiez de ... (vezi toată discuția)