Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emitere bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emitere bon fiscal

Bon fiscal marcat ca fiind incasat numerar, dar care a fost incasat prin POS (cu card-ul)
- norma metodologica fiscala , nota contabila sau alte documente ce trebuie intocmite in concordanta cu noile prevederi legale
- este considerat plus de casa si firma poate fi sanctionata in timpul unui control ANAF ???!!!
sau alte lamuriri
va multumesc,
#-o
Ce e platit cu cardul este ok.. dar faceti un PV batut bon gresit la casa de marcat ,se aproba si contabila stie cum sa fac inregistrarile va atasez un model

Proces Verbal nr?

Încheiat azi ?.

Subsemnata(ul), ??._, angajat in funcţia de_.............................................
Sesizez faptul ca azi_...............la marcarea bonului cu numărul_..........emis la (ora si minutul)_........................_ la departamentul_.........__in casa de marcat fiscala am tastat eronat suma de ???.. reprezentând _____________________

S-a întocmit prezentul proces verbal in 2 exemplare

Semnatura

DECIZIE

Nr? din_..........

Subsemnatul??. in calitate de administrator la S.C._......................... Localitatea__................................._ Nr. ORC _J?/?./?? CUI__.............................
Având in vedere Procesul Verbal nr._...din ????._ privind corectarea sau anularea înregistrării unei operaţiuni după emiterea bonului fiscal.

Decide următoarele:

Se aproba anularea înregistrării operaţiunii menţionate in Procesul verbal nr._..............
Aceasta operaţiunea greşita se va înregistra in contabilitate

Administrator,

Pentru corectarea sau anularea înregistrarii unei operatiuni dupa emiterea bonului fiscal utilizatorul întocmeste un dosar care va cuprinde:

a)sesizarea scrisa a persoanei care a efectuat gresit operatiunea, cu precizarea motivatiei de corectare sau de anulare a acesteia, precum si a numarului de ordine al bonului fiscal de corectat, a orei si minutului emiterii acestuia;
b)decizia scrisa de aprobare a corectarii operatiunii gresit efectuate, emisa de directorul financiar-contabil, contabilul-sef sau de alta persoana care raspunde de gestionarea patrimoniului unitatii;
c)copie de pe nota sau notele de receptie si constatare de diferente, întocmite de la ultima inventariere pâna la zi, prin care a fost stabilit pretul cu amanuntul al produsului sau produselor înregistrate gresit în aparatul de marcat electronic fiscal;
d)nota de contabilitate care reflecta operatiunea efectuata.