avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am o fetita de 14 ani si as dori sa stiu daca poate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am o fetita de 14 ani si as dori sa stiu daca poate calatori cu avionul spre Romania fara procura. Multumesc

As dori sa stiu daca un copil de 14 ani poate sa colatoreasca cu avionul spre tara de origine cu pasaportul fara procura ansotita de rude .MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 10:06, 12 Mai 2015
Este necesara o procura speciala din partea ambilor parinti catre persoana ce o va insoti.
Intrebati la compania aeriana, eu zic ca la intrarea in tara nu e nevoie de nimic in acest sens. Doar iesirea din tara a minorilor romani este conditionata de declaratia acord a parintilor.
Pentru mai multa siguranta intrebati la compania cu care va calatori sau insotiti-o la aeroport cand pleaca.



Ultima modificare: Marți, 12 Mai 2015
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inoarcere in tara a minorului neinsotit de nimeni stefanemilionel stefanemilionel Buna ziua, As dori sa stiu daca un minor de cetatenie romana se poate intoarce in tara neinsotit de catre nimeni. Acesta calatoreste din Italia in Romania cu ... (vezi toată discuția)
Minor de 16 ani poate calatori singur in strainatate? axa7070 axa7070 buna , poate calatorii singur in stainatate un minor de 16 ani? Problema mea este cred destul de des intalnita . Ambii parinti sunt plecati la munca in ... (vezi toată discuția)
Calatorie cu avionul DanielP DanielP Buna ziua, Am un nepot de 12 ani care doreste sa calatoareasca cu avionul de la Bologna la Bucuresti insotit de fratele lui de 20 ani. Intrebarea mea este, ce ... (vezi toată discuția)