Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am o fetita de 14 ani si as dori sa stiu daca poate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am o fetita de 14 ani si as dori sa stiu daca poate calatori cu avionul spre Romania fara procura. Multumesc

As dori sa stiu daca un copil de 14 ani poate sa colatoreasca cu avionul spre tara de origine cu pasaportul fara procura ansotita de rude .MULTUMESC
Este necesara o procura speciala din partea ambilor parinti catre persoana ce o va insoti.
Intrebati la compania aeriana, eu zic ca la intrarea in tara nu e nevoie de nimic in acest sens. Doar iesirea din tara a minorilor romani este conditionata de declaratia acord a parintilor.
Pentru mai multa siguranta intrebati la compania cu care va calatori sau insotiti-o la aeroport cand pleaca.

Ares-3, moderator