Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumutant decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumutant decedat

Buna ziua!!
In urma cu un an mama mea a luat un credit de nevoi personale in contractul de credit ea figurand ca imprumatant iar tatal meu ca si codebitor lundu-se in considerare la dobandirea creditului venitul celor 2 .Din pacate mama mea a decedat in urma unei boli grave , iar creditul nu a fost acoperit de asigurarea de viata data de banca iar tatal meu trebuie sa plateasca o rata cat valoarea salariului sau deoarece rata s- a marit intre timp .Am incercat sa discut cu ofiterul de credite sa faca o extindere a perioadei de rambursare ca sa plateasca o valoare mai mica dar mi-a zis ca nu se poate decat cu un an .
Chiar nu se poate face nimic ? Cui trebuie sa m-a adresez ?
Va multumesc anticipat si astept sa ma sfatuiti !!!
Solicitati bancii in scris renegocierea contractului, iar daca sunt inflexibili, faceti o petitie la Protectia Consumatorului.