Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silit
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silit

Buna ziua tuturor!vreau sa ma ajutati intr-o problema!am i=un credit la o banca facut 02.2009,am platit ratele pana in ianuarie 2012(nu mai gasesc chitanta)!din luna februarie 2015 a inceput sa-mi vina hartii de la un executor judecatoresc(specific ca aum datoria mea este la Kruk)!m-au gasit si la noul meu loc de munca unde au trimis si acolo hartie unde cer poprire pe salariu iar zilele trecute mi-au pus poprire si pe contul unde am alocatia copilului!
Creditul avea ca ultima rata luna 02.2014!
P.S. sper sa inntelegeti,nu cunosc atat de bine termenii!!
Multumesc anticipat tuturor!o zi frumoasa!
Trebuie sa formulati contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta de infiintarea popririi, invocati prescriptia dreptului de a cere executarea silita, daca ultima plata a fost in luna ianuarie 2012 si pana in februarie 2015 nu ati mai primit alte notificari dreptul de a cere executarea silita s-a prescris in ianuarie 2015.Puteti sa mai invocati si faptul ca,alocatia ptr.copil nu face parte din categoria sumelor de bani supuse popririi.
Pentru a invoca termenul de prescriptie este necesar a cunoaste documentele din dosarul de executare silita,stiut fiind ca prescriptia se intrerupe si se reia prin orice act incfeiat de executor la cerererea creditoruluijavascript:void(0);