Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

am depus sesizare la imt impotriva sefului mei, ca urmare a acesteia i mi e frica ca dupa ce ma intorc din concediu de odihna acesta sa mi puna bete in roate nu stiu sa inventeze ceva . pot sa demisionez fara preaviz pe motivul ca in contractul de munca lucrez 8 ore pe zi si 40 pe saptamana iar eu defapt lucrez 2 zile cu 2 libere de la 8 dimineata la 10 seara?am semnat doar in luna aprilie repartizarea de ore pe saptamana in perioada cealalta de cand lucrez la ei nu am semnat nimik nueste o evidenta, si kiar daca se inventeaza intre timp o evidenta, pot sa demisionez si sa bag motiv ca nu mai vreau sa lucrez in conditiile astea si sa plec fara preaviz?am incercat sa dau de sef azi dar secretara e plecat in concediu si nu stie cum sa intru in legarura cu seful sa vb personal. vreau sa plec in liniste , eu am si perioada de sesiune acum si intr-o luna dau licenta nu am timp si cap pentru prostii
1. Regula in materie este incetarea contractului individual de munca din initiativa salariatului dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C.mun..
Prin exceptie, contractul individual de munca inceteaza prin demisie fara preaviz in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca(art.81 alin.8 C.mun.) sau acesta renunta total la termenul de preaviz (art.81 alin.7 C.mun.)

2. La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci se poate demisiona fara preaviz.
dupa sesizarea mea la itm , colegilor mei li s a marit salariul pe contractul de munca, eu nu am fost instiintata de asa ceva in legatura cu mine,pot sa demisionez fara preaviz daca nu am nimic semnat ca se impart orele altfel decat pe contractul de munca ?
Ceea ce spuneti dvs s-ar incadra la lit.a al art.40 alin.2 C.mun.

Referitor la majorarea salariului cred ca se poate vorbi despre o discriminare, sens in care puteti sesiza CNCD - Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii
Email: support @ cncd.org.ro
o sesizare facuta la itm se poate retrage?
Nu se mai poate renunta la sesizare daca ati primit deja raspuns sau ITM-ul a efectuat control la acel angajator.