Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondurile asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondurile asociatiei de proprietari

Buna ziua, am si eu o intrebare, fondul de rulment si fondul de reparatii este obligatoriu? Noi avem totul separat: apa, gaze, caldura
Iata ce prevede dispozitia in vigoare
HG nr 1588/2007 ART. 24
(1) În scopul asigurarii fondurilor necesare pentru plati curente, asociatia de proprietari
stabileste cuantumul si cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de
rulment.
De regula, fondul de rulment se dimensioneaza astfel încât sa poata acoperi
cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea
cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost necesara pentru acoperirea
cheltuielilor lunare înregistrate de asociatia de proprietari în anul expirat, la nivelul lunii
cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflatiei, iar în cazurile asociatiilor de
proprietari nou-înfiintate, prin constatarea si însusirea experientei în domeniu a unor
asociatii de proprietari echivalente ca marime.
(2) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei ce revine fiecarui
proprietar, potrivit hotarârii adunarii generale a asociatiei de proprietari, iar reîntregirea
fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afisate pe lista de plata. Pentru
încasarea fondului de rulment, casierul asociatiei de proprietari elibereaza chitanta
personalizata separata.
(3) În situatiile în care, prin contractul de închiriere încheiat cu proprietarul, chiriasul se
obliga sa participe la plata cheltuielilor curente ale condominiului în care locuieste, acesta
va participa si la formarea fondului de rulment.
(4) Fondul de rulment încasat se poate restitui în situatiile de schimbare a domiciliului
sau a dreptului de proprietate, daca prin actele de transmitere a dreptului de proprietate sau
a folosintei locuintei nu se stipuleaza altfel, precum si în situatiile în care cheltuielile
lunare scad conform deciziei comitetului executiv, la cererea proprietarului.
(5) Asociatia de proprietari va constitui un fond pentru repararea partilor de constructii/
instalatii aflate în proprietate comuna,
fond cu perioada de folosire limitata, care
va fi depus în contul asociatiei de proprietari si nu va putea fi folosit decât cu acordul
adunarii generale a asociatiei de proprietari, în conformitate cu bugetul de venituri si
cheltuieli.

Chiar daca dvs beneficiati de contracte individuale,exista plati aferente parti comune
Pentru reparatii la parti comune constructii si instalatii din imobil,este necesar sa existe fondul de reparatii
Veti avea un fond de rulment mic, aferent cheltuielilor comune.
IfteneNicoleta a scris:
...fondul de rulment si fondul de reparatii este obligatoriu?

Da. O asociatie de proprietari, conform legii, trebuie sa constituie fondurile de rulment si de reparatii pentru ca are nevoie de aceste fonduri.
Noi avem totul separat: apa, gaze, caldura

Apa gazul si caldra nu inseamna totul si este chiar imposibil ca sa fie totul separat.
La apa este imposibil sa nu aveti coloane comune, instalatii comune, base de scurgere comune, coloane pluviale comune, reparatii de facut in comun...
Nu cred ca aveti fiecare proprietar administrator separat, femeie de serviciu separat, lift separat, iluminat separat pe casa scariisi in subsol, firme de reparatii terase separat, usi de intrare in bloc separate, scari si pereti separati, subsol separat pentru fiecare apartament...
Pentru toate acesteparti comune, pentru intretinerea si administrarea lor trebuiesc fonduri, asa cum prevede legea.