avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Vreau sa-mi schimb avocatul !
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Vreau sa-mi schimb avocatul !

Am incheiat un contract cu un avocat si nu sunt multumit de prestatia lui.
Daca dosarul nu a ajuns inca in instanta trebuie sa-i platesc o anumita suma avocatului? In contract se specifica ca onorariul va fi platit dupa solutionarea cazului pe baza unui comision dupa ce va fi incasata asigurarea.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Nicolaezzbicu , utilizator 05:10, 13 Aprilie 2024
Daca aveti motive intemeiate,puteti solicita rezilierea contractului de reprezentare
Aveti dreptul de a rezilia contractul dar trebuie sa il anuntati in scris.
Nu stiu cum o sa va intelegeti la bani pentru ca ceva bani ar avea de luat pentru ceea ce a prestat.

Este bine sa lucrati cu avocatul pe serviciu prestat dar cu plata anticipata.
Adica pe redactare x lei, pe nu stiu ce serviciu avocatial x lei.
Am inteles si va multumesc!
Inca un motiv in plus sa-l schimb ,sunt chemat la politie cu avocatul iar la solicitarea mea imi spune ca este prins in alta intalnire, si sa ma prezint singur .
Ufffff. E foarte greu.
Am trimis srisoarea de reziliere prin posta , urmeaza sa primesc raspuns tot in scris?
Nu e necesar sa mai primiti raspuns de la avocat.

E normal ca daca a fost platit sa se ocupe de un caz in care a fost platit.

Eu cred ca tinerii avocati incheie la pocneala contracte de acest fel ca nu au de lucru si apoi daca au de lucru nu mai respecta contractul.

In trecut nu se proceda asa...cand eram eu tanar...dar se si platea anticipat...

Cred ca se pot incheia sute de astfel de contracte pe luna...cu plata ulterioara...si apoi sa nu fie respectate...decat cateva...
Daca ma gandesc strict economic ar putea sa renteze pentru avocati...

Problema este insa ca dureaza vreo 20 de minute ca sa completezi un contract...si gratis imi pare tare aiurea...mai ales ca apoi nu vei respecta contractul si nici bani nu vei lua...
Si daca ai 10 clienti pe zi asa inseamna 200 de minute pe zi...fara un leu luat...

Alte discuții în legătură

Intretinere nicoloff nicoloff BUNA SEARA MA NUMESC MIHAELA SI AM SA EXPLIC IN CATEVA CUVINTE CE AM INTANPINAT. AM LUAT UN APARTAMENT CU UN CREDOT DE LA BANCA DE 50 MII EURO AM PLATIT LA EL ... (vezi toată discuția)
Voi fi dat in judecata de fostul meu avocat planoristul planoristul Am renuntat la serviciile avocatului meu printr-o scrisoare prin care l-am instiintat de denuntarea contractelor . Motivul a fost o implicare foarte slaba in ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract prelungit vodafone inainte de expirare și recuperatori MadaMO MadaMO Am creat rezilierea contractului în prelungit și trimis-o cu 30 zile înainte de reziliere, la recomandarea unui avocat, însă nu am primit nici un ... (vezi toată discuția)