Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescrierea raspunderii civile in cazul procesului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescrierea raspunderii civile in cazul procesului penal

Daca o persoana vatamata a obtinut o hotarare judecatorească de condamnare a inculpatului pentru inselaciune, iar inculpatul a fost condamnat in anul 2004 la 4 ani de inchisoare si a fost de-asemeni obligat la plata a 2000 euro fata de partea vatamata, ce se intampla dac in 2015 respectiva parte vatamata doreste sa recupereze aceasta suma de bani care a facut obiectul laturii civile din cadrul procesului penal? Se poate spune ca e prescris dreptul la actiune , in cazul in care ne raportam la termenele de prescriptie reglementate de art. 154 NCP ? Mai poate acum, dupa 11 ani de la condamnare partea civila sa ceara inculpatului aceasta suma atata vreme cat in tot acest interval de timp (de 11 ani) nu a pus in executare hotarrea penal ?
Dispoziţiile din hotărârea penală privitoare la despăgubirile civile şi la cheltuielile judiciare cuvenite părţilor se execută potrivit legii civile, nu mai are ce sa faca acum daca a stat in pasivitate 11 ani.
Termenul de prescriptie in materie civila este de 3 ani,chiar daca este vorba despre latura civila a unei hotatari penale.
Am inteles, va multumesc.