Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public

am fost incadrat in urma promovarii concursului la consiliu judetean pe postul de consilier debutant ,grad prof superior , clasa 1. (sau cerut studii superioare nu expres juridice ) .Insa eu am terminat facultatea de drept si desfasor activitati juridice in cadru compartimentului in care am fost incadrat , ce pot sa fac in acest sens pentru a-mi merge vechimea "consilier juridic" , (respectiv in specialitatea studiilor ) :((
Functia publica de consilier, clasa I, grad profesional debutant, nu este tot una cu functia publica de consilier juridic. Daca ati promovat concursul pentru o functie publica de consilier, indiferent de atributii sau studiile absolvite, nu sunteti consilier juridic si vechimea in specialitate nu va curge pentru "consilier juridic". Doar prin ocuparea unei functii publice de consilier juridic veti obtine cele dorite de dvs, insa pentru asta va trebui sa promovati un alt concurs, intrucat pe functia publica de consilier juridic nu se promoveaza si nu se ocupa prin mutare/detasare/transfer de pe o functie publica de consilier.