Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna dupa revenire CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna dupa revenire CCC

Buna ziua,

Care este perioada de concediu de odihna ce ii revine salariatului ce revine din crestere copil ?
Am un caz, persoana revine la locul de munca in sept. 2015, din concediu crestere copil dupa 3 ani (copil cu grad de hadicap), prima oara a optat pentru 2 ani apoi a revenit cu suplimentare pana la 3 ani varsta copilului deoarece copilul avea unele probleme.

Multumesc
Perioada aferenta este cea cuprinsa intre data revenirii din CCC - sept 2015 - si sfarsitul anului curent.
Am apelat la acest forum deoarece cineva mi-a dat ca raspuns art.145 (4) codul muncii:

(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele
aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului
bolnav
se considera perioade de activitate prestata
ezio82, utilizator
1. "Concediul pentru ingrijirea copilului bolnav" nu este totuna cu "concediul pentru crestere copil" (CCC).

2. CCC nu face parte din perioadele de activitate prestata prevazute la art. 145(4) din Codul muncii.

3. - "Concediul pentru ingrijire copil bolnav" este prevazut de OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate si se refera la concediul medical acordat unuia din parinti pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstã de pânã la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente, pânã la împlinirea vârstei de 18 ani.
- Acest concediu este de cel mult 45 de zile calendaristice pe an pentru un copil.
Cine va dat acel raspuns probabil ca nu prea stie ca legea nu are caracter retroactiv.

Cand ati fost in concediu pentru ingrijirea copilui bolnav?
Inceperea concediului 20.10.2012.

Oricum va multumesc foarte mult pentru raspunsurile date.