Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli judiciare catre stat- termen de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli judiciare catre stat- termen de plata

buna ziua.aveti idee daca exista termen pt plata taxei judiciare?
Ce fel de "taxa judiciara"? Cititi va rog in hartia pe are ati primit-o ce sunteti obligata sa platiti.
cheltuieli judiciare,nu taxa.
1.Cheltuielile judiciare avansate de stat se achita la Administratia financiara de domiciliu, iar recipisa de plata a acestora se depune la instanta de executare ( prima instanta ) in termen de 3 luni de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

2.In cazul in care persoana obligatala la plata cheltuielilor judiciare catre stat nu depune recipisa de plata integrala a acestora la instanta de executare in termenul de 3 luni de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, instanta comunica un extras de pe acea parte de dispozitiv organelor competente in vederea executarii acestora potrivit procedurii de executare silita a creantelor fiscale.
va multumesc mult pt raspuns,o zi buna!