Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot beneficia de indemnizatia pentru crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot beneficia de indemnizatia pentru crestere copil

Buna ziua!
In luna februarie 2015 mi-a expirat contractul individual de munca pe perioada determinata. Angajatorul a refuzat prelungirea acestuia, in situatia in care stia ca sunt insarcinata. Pana in momentul de fata, nu am depus actele pentru somaj ( tin sa mentionez ca am o vechime in munca de 4 ani). As vrea sa stiu in ce conditii pot beneficia de indemnizatia pentru crestere copil. Trebuie sa platesc retroactiv contributia pentru asigurari de sanatate, somaj?
Va multumesc!
1. Plata contributiilor (chiar si retroactiva) la pensie, sanatate si somaj nu este o conditie legala si nu va ajuta sa beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Singura conditie este ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa fi avut venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. - Trebuia ca la data incetarii contractului individual de munca (CIM) sa va inregistrati la Agentia de Somaj si acum ati fi beneficiat de indemnizatie pentru CCC.
- Puteti sa va inregistrati si acum la Agentia de Somaj dar veti beneficia de indemnizatie de somaj de la data inregistrarii si nu veti avea continuitate pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Dupa nasterea copilului veti beneficia de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.

4. - CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati la acea data.
- Angajatorul nu avea obligatia legala sa va prelungeasca CIM chiar daca erati gravida.