Forum Discuţii juridice Executare silită Reducrerea cuantumului popririi
Discuție deschisă în Executare silită

Reducrerea cuantumului popririi

Buna ziua,
Este posibila reducurea cuantumului unei popriri ?

Conditiile sunt urmatoarele :
In 2010 sa instituit de catre o firma de leasing 3 popriri diiferite , cate una pentru fiecare contract .

Conform codului vechi din cate am inteles fiind mai mult de doua popriri popritorul are dreptul legal sa retina pana la 50% .

Acesta fiind si cazul meu , mi-se retine in fiecare luna 50% din veniturile salariale cea ce personal mi-se pare extraordinar de mult si un pic abuziv , este adevarat ca sunt 3 popriri si este la fel de adevarat ca este acelas popritor .

Recunosc si sunt de accord cu faptul ca trebuie sa platesc dar ...
si pe codul nou e la fel, poprirea se poate infiinta pe max 1/2 din salariu.
Daca aveti o situatie mai deosebita.. alte obligatii.. copii etc, puteti obtine in instanta reducerea acestui cuantum.
e posibil sa obtineti doar daca din 2010 pana acum s-a modificat ceva in situatia dvs, altfel, contestatia trebuia depusa in 2010.