Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Infiltratii in beci de la vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Infiltratii in beci de la vecin

Am casa de peste 70 de ani construita cu calcan pe hotar. In permanenta, de la vecin sunt infiltratii in beciul utilizat de noi ca depozit. In cazul ploilor consistente, infiltratiile sunt la nivel de jumatate de metru de apa in beci. Avem o pompa cu care evacuam apa. Pentru a repara, am nevoie de acordul vecinului pentru a hidroizola pe exterior. Vecinul refuza cu toate ca vorbim de o proprietate semiparasita. Ce pot face pentru a reusi sa-mi salvez casa? Am temei de a chema vecinul in instanta?
Deoarece este o situație care se pare că ar necesita o rezolvare urgentă faceți o acțiune în instanță numită ORDONANȚĂ PRESEDINȚIALĂ având ca obiect obligația de a face, ca pârât va fi vecinul, prin care instanța să dispună ca acesta să vă permită să efectuați lucrările necesare.
Mai mult, introduceți o acțiune în instanță, care va dura, dar este în sprijinul celeilalte, prin care puteți chiar solicita daune vecinului-răspunzător.
Buna ziua,
In primul rand multumesc pentru raspuns. In al doilea rand , imi cer scuze pentru raspunsul meu intarziat. Lucrurile au liuat o alta turnura si abia astazi am accesat forumul.
Cu stima,
Alexandru G