Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratii pe tavanul din baie - Pasi de urmat?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratii pe tavanul din baie - Pasi de urmat?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva lamuriri.
De la sfarsitul anului trecut au aparut infiltratii pe tavanul din baie, deasupra cazii si deasupra chiuvetei. Am solicitat verbal, inainte de Paste, ajutorul administratorului, pana acum fara niciun rezultat. In apartamentul de deasupra locuiesc doi chiriasi care nu deschid usa. Din alte postari am inteles ca exista cateva etape de actiune:

1) Sesizare scrisa, in 2 exemplare, catre presedintele asociatiei de proprietari/administrator. Sesizarea se face catre presedinte sau catre administrator? In cat timp este obligat sa rezolve problema?

2) Daca administratia nu ia masuri pot face reclamatie la primarie.
Dupa cat timp de la depunerea sesizarii mele catre asociatie pot face aceasta reclamatie? Daca nu a fost solutionata, bineinteles.

3) Evaluarea pagubei. Cine face aceasta evaluare? O firma de constructii autorizata? Sau Primaria, care trebuie sa trimita o comisie de evaluare a pagubelor in urma sesizarii mele?
Daca are loc aceasta evaluare a pagubelor mai este necesar si Procesul Verbal de constatare a prejudiciilor intocmit de asociatia de proprietari?

4) Instiintare in scris catre proprietar sa remedieze defectiunea si sa plateasca pagubele.
Am inteles ca numele proprietarului il pot afla de la Cadastru. Tot de acolo aflu si adresa la care locuieste, ca sa stiu unde trimit instiintarea? Sau o trimit pe adresa chiriasilor? In cazul acesta nu ar avea cum sa semneze de primire proprietarul.

5) Reclamatie la Politie

6) Actionarea in judecata a proprietarului

Multumesc mult!
1-Conform dispozitii in vigoare reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare bunei functionari a partilor comune constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari/decizii dispuse de adunarea generala,.de presedinte si comitet executiv
2-Dispozitia in vigoare prevede
L nr 230/2007
Articolul 14
Proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, apartament sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna, pe propria cheltuiala . Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu.
Articolul 15
Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu . Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.
Articolul 17
Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Articolul 18
In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.

Atentie sporita ca demersurile dvs sa fie adresate inclusiv proprietarului locator care a inchiriat apartamentul la nivelul caruia exista deficienta care a generat infiltratiile
3-Solutionarea problemei este conditionata concomitent de interesul presedintelui de asociatie si al proprietarului apartamentului la nivelul caruia exista deficienta care a generat infiltratiile
Trebuie sa constientizati ca este necesar sa existe interes mai ales din partea proprietarului apartamentului situat la etajul superior
4-Serviciul din primarie nu se poate implica in astfel de situatii,in care proprietarul este reticent si nu isi asuma responsabilitatea sa intretina proprietatea sa
5-Evaluarea pagubei se face prin expertiza tehnica de catre expert autorizat
Primaria nu are specialisti si nu se implica in evaluarea pagubelor cauzate intre proprietari in imobilele de locuit in comun
6-Notificati oficial proprietarul apartamentului la domiciliul din imobil cu obligatia remedierii defectiunilor sub sanctiunea obligarii la plata cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
7-Nu va complicati cu plangeri la politie,deoarece aceasta nu are competenta sa intervina in relatiile dintre proprietari in cazul infiltratiilor/inundatiilor
8-Daca amiabil nu solutionati,incheiati proces verbal cu asociatia de proprietari si demarati actiune in instanta impotriva proprietarului
9-Dupa remedierea defectiunii,incercati sa incheiati asigurare facultativa a locuintei si in cazul in care problema se repeta,solutionarea este mai rapida in sensul ca dvs contactati asiguratorul,se realizeaza document de constatare ,se deschide dosar de dauna,
asiguratorul va acorda c/v prejudiciu,urmand ca prejudiciul sa fie recuperat prin actiune in regres impotriva proprietarului vinovat
Daca aveti asigurare luati legatura cu firma.
Asigurarea este sfanta! cand esti asigurat, in anumite conditii, se ocupa societatea de recuperat banii de la vinovati (asociatie sau persoana fizica). Dumneavoastra trebuie sa aveti documente legale de plata a lucrarii.

In mod normal ar fi sa luati legatura cu proprietarul si sa-i puneti in vedere sa-si repare instalatia.
Este o problema care se rezolva amiabil si nu trebuie sa se ajunga la experti, sau primarie, sau la judecata. Rugati administratorul sau presedintele sa va dea ceva date de contact ale proprietarului ca sa vorbiti direct cu el.
Va multumesc mult tuturor pentru precizari.
Din pacate nu am asigurare iar administratorul si chiriasii sustin ca proprietarul nu raspunde la telefon si ca nu imi pot da numarul de telefon al acesteia fara consimtamantul ei.
Sper sa reusesc astazi sa am o intalnire cu toti (administrator si chiriasi), poate ajungem totusi la o solutie.
MadRoxana, utilizator