Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare demisie in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare demisie in perioada de proba

Buna ziua,

Prietena mea lucreaza la o firma cu sediul in Targu Mures si punct de lucru in Ilfov. La contractul de munca cu perioada nedeterminata s-a facut un act aditional in care s-a trecut perioada de proba de 90 zile. Ieri a vrut sa faca o notificare scrisa in care sa anunte angajatorul cu privire la decizia de a inceta lucrul la respectiva firma conform art. 31 alineat 3, dar angajatorul a refuzat invocand contractul de munca si obligativitatea celor 20 zile de preaviz.

Contractul si actul aditional sunt incheiate pe 24 februarie 2015. Intrebarile mele sunt:

- cum poate proceda sa notifice angajatorul cu privire la incetarea lucrului dat fiind ca firma este din Targul Mures si punctul de lucru este in Ilfov? Se poate trimite o scrisoare cu confirmare de primire la sediu? Sau se poate lasa la punctul de lucru cu numar de inregistrare?

- daca angajatorul refuza in continuare sa tina cont de acest lucru si invoca in continuare obligativitatea preavizului, care sunt pasii urmatori? Se face o sesizare la ITM?

Va multumesc pentru ajutor.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Din Codul muncii:

Art. 31

(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

2. - Asadar angajatorul dvs. nu cunoaste legislatia sau se face ca nu o cunoaste.
- Puteti sa puneti notificarea prin post, cu confirmare de primire si valoare declarata.

3. Sesizati imediat ITM.
@ alexandru_enachescu

In cazul incetarii c.i.m. pe durata de proba nu se acorda preaviz.

Notificare o poate trimite prin psota cu confirmare de primire.

Chiar daca faceti sesizare la ITM, nu exista sanctiune pentru o astfel de fapta.

tudorvaleriu a scris:

1. Din Codul muncii:

Art. 31

(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

2. - Asadar angajatorul dvs. nu cunoaste legislatia sau se face ca nu o cunoaste.
- Puteti sa puneti notificarea prin post, cu confirmare de primire si valoare declarata.

3. Sesizati imediat ITM.

Va multumesc pentru raspunsuri. Se poate lasa si la punctul de lucru, eventual cu numar de inregistrare?
Din cate am inteles, nu se poate face notificare in zilele de weekend. Daca o trimite prin posta cu confirmare, cu ce data se poate face? Se considera data de incetare ziua urmatoare cererii sau data cand ajunge scrisoarea la sediu?
1. Puteti sa lasati si la punctul de lucru daca va da numar de inregistrare.

2. Incetarea contractului individual de munca (CIM) se poate face in orice zi a saptamanii, fie ca e zi lucratoare fie ca e zi nelucratoare.

3. Data de incetare a CIM sa fie cel tarziu ultima zi din perioada de proba.