Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cit timp este valabil?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cit timp este valabil?

cit timp este valabil un Certificat eliberat de Registrul National de Evidenta a Revocarii Procurilor in vederea vinzarii-cumpararii unui apartament? -multumesc.
Art.29 Notarul public poate solicita relaţii cu privire la revocarea unei procuri printr-o cerere adresată RNPR.
Operatorul RNPR, primind cererea notarului public, procedează de îndată la verificarea în baza de date a situaţiei solicitate, eliberând notarului public, un certificat conţinând rezultatul verificărilor efectuate.
In regulament nu este prevazut un termen de valabilitate al certificatului, doar in momentul primirii acestuia de catre notar se ia la cunostinta despre situatia procurii respective si se acioneaza in consecinta.
Actul de vanzare-cumparare se incheie in acel moment, ulterior putand intervenii modificari in situatia procurii.
Parerea mea.
Sursa NORME METODOLOGICE PRIVIND REGISTRELE UNICE
ŢINUTE DE UNIUNEA NAŢIONALÃ
A NOTARILOR PUBLICI DIN ROMÂNIA