Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avize necesare functionarii statiilor GSM
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avize necesare functionarii statiilor GSM

...Va rog sa-mi spune-ti care sant institutiile a caror avizare este obligatorie ptr.darea in folosinta a unei antene GSM...???.
Autorizarea oricarei constructii (prin urmare si aceea a unei statii de telefonie mobila GSM)
trebuie sa respecte prevederile:
● Legea 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii
● Legea 453/2001 privind modificarea si completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii

Printre avizele si acordurile necesare obtinerii autorizatiei:
Inspectoratul General pentru Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiei (IGCTI), Serviciul Român de Informaţii (SRI), Ministerul Administraţiei şi Internelor, Agenţia pentru Protecţia Mediului, Inspectoratul de Stat în Construcţii şi aviz sanitar din partea Direcţiei de Sănătate Publică.

Acordul vecinilor este definit de legislatie ca fiind: "acord in forma autentica" (autentificat la notar), pe verticala si pe orizontala, astfel ca pentru ca autorizatia de constructie, eliberata de primarie, sa fie legala, trebuie acordul :
- la blocuri: 50% plus unu dintre locatarii unui bloc (condominium), precum si, obligatoriu, acordul tuturor proprietarilor care locuiesc la ultimul etaj.
- In cazul locuintelor de tip resedinta: toti vecinii trebuie sa isi dea acordul
- la curti: acordul locuitorilor din imediata vecinatate.

Va multumesc D-le !!!