Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare activitate

Avem mai multe magazine in diverse orase ale tari.
Se poate concedia un angajat pe motiv de restructurare a activitatii in cadrul retelei de magazine din acelasi oras ?
De exemplu vreau sa concediez lucrator comercial si sa angajez optometrist, pentru ca imi aduce plus de valoare in magazin ?
Evident, cu respectarea legislatiei, a preavizului, a platii unui salariu compensatoriu si trimiterea in somaj ?

Multumesc,
Binenteles ca puteti, in baza art. 65 Codul Muncii, care permite concedierea determinata de desfiintarea locului de munca .
Singurele conditii sunt existenta unei cauze reale si serioase si caracterul efectiv al desfiintarii.
Plus conditiile enumerate de dvs la care se adauga plata CO neefectuat de salariat.
Se poate, dar mare atentie. Dupa cum a spus si colegul meu "edbah" si dupa cum spune si legea, desfiintarea postului trebuie sa aibe o cauza reala si serioasa. Angajatul are dreptul de a contesta in instanta decizia de incetare a contractului de munca in termen de 30 de zile de la data primirii acesteia.
Cu respectarea dispozitiilor Codului muncii puteti face aceasta concediere.
Puteti linistit sa justificati prin reorganizarea activitatii.